fbpx

Amber CrossFit Legendų programa

Amber CrossFit treniruotes senjorams

Amber CrossFit, bendradarbiaudami kartu su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, pradėjome įgyvendinti projektą, kuriuo labai didžiuojamės, nes tai mūsų galimybė prisidėti prie aktyvios ir sportuojančios visuomenės vystymo. Šiuo projektu mes siekiame parodyti žmonėms reguliarių CrossFit treniruočių naudą ir kaip tai teigiamai veikia jų kasdieninį gyvenimą. Vienas iš tikslų yra sudaryti sąlygas reguliariai lankyti nemokamas treniruotėmis 50 ir daugiau metų turintiems asmenims. Startavus su šia projekto dalimi susidūrėme su klausimais:

  • Ar vyresniame amžiuje ne per vėlu pradėti sportuoti?
  • Ar CrossFit treniruotės man nėra per sunkios?
  • Ar tai nėra pavojinga?
  • Ar aš žinosiu nuo ko pradėti?

Svarbu susirūpinti anksčiau

Labai svarbu suprasti, kad būti vyresniu nei penkiasdešimties IR/AR sportuoti nemokamai nėra nieko gėdingo. Priešingai, apmaudu būtų nejudėti ir apleisti fizinį aktyvumą. Kas penktas Lietuvos gyventojas yra sulaukęs 60 ir daugiau metų: tai reiškia, jog mūsų šalyje yra daugiau nei pusė milijono vyresnio amžiaus žmonių. 500 000 asmenų, kurie gali būti darbingi, tinkamai funkcionuoti ir judėti. Taip įkvėpdami dar daugiau žmonių gyventi sveikesnį ir aktyvesnį gyvenimą.

Kiek kartų teko girdėti: „aš jau per senas ar per sena, taip turi būti“, kai kalbama apie sunkų atsikėlimą iš lovos, atsistojimą nuo kėdės, lipimą laiptais ar kitas pasirūpinimo savimi funkcijas. Amber CrossFit Legendų treniruotės suteikia progą anksčiau susirūpinti ir net išvengti šių problemų ateityje, todėl ir žemiausia amžiaus riba – 50 metų.

Kodėl nemokamai?

Projektas bendrai finansuojamas valstybės Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, kartu siekiant strateginių tikslų, siejamų su visuomenės fizinio aktyvumo didinimu. Norime, jog galimybė išmokti sportuoti ir judėti taisyklingai bei išvengti traumų būtų suteikta kuo didesniam skaičiui žmonių, nepriklausomai nuo amžiaus ar finansinės padėties. Tikimės, jog projekto įgyvendinimo metu projekto dalyviai išsiugdys įprotį sportuoti reguliariai ir, projektui pasibaigus, toliau tęs sportinę veiklą.

Vyresniųjų sportas užsienyje – įprasta

Kam teko pabuvoti užsienyje, tikriausiai pastebėjote pėsčiųjų takais lakstančius pusamžio sulaukusius vyrus ar aktyvia mankšta užsiimančias vyresnio amžiaus moteris. Vakarų Europoje, tai įprastas reiškinys, nekeliantis nuostabos, o senelis, išbėgęs su savo anūku, geba palaikyti tokį patį tempą. Lietuvoje dar vyrauja tendencija, jog pasibaigus profesinei-darbinei veiklai, vyresnieji nustoja judėti: sumažėja mobilumas, silpnėja ar sunyksta raumenys, padidėja širdies ligų ar diabeto (II) rizika, kankina antsvoris ir funkcinis apribojimas. Taip pat atsiranda socialinė atskirtis ir tik didėjanti baimė nepritapti visuomenėje. Tad vyresnieji, sportuojantys panašaus amžiaus žmonių grupėje, lengviau įsilies į bendrą veiklą.

„CrossFit Journal“ internetinio tinklaraščio straipsnyje „functional and fit over 50” (Lietuviškai „Funkcionalus ir atletiškas virš 50”) rašoma apie 64-erių Kaye Graham, kuri trisdešimt metų dirbo mokytoja, o paskutinius tris metus praleido administratorės pozicijoje prie stalo. Moteris susidūrė su problema: kaip dabar reikės atsisėsti į mašiną, ir, svarbiausia, kaip po to iš jos išlipti. K.Graham prisijungė prie treniruočių programos 45+ ir tapo viena iš 14 reguliariai lankančių vyresniųjų treniruotes. (CrossFit Blacksburg, JAV). Pagrindinė trenerė ir klubo savininkė Carol Beliveau teigia, kad didžiausia vyresniųjų problema tampa fizinio aktyvumo sumažėjimas, todėl labai svarbu juos atpratinti nuo neaktyvaus gyvenimo ir vėl motyvuoti judėti.

Kaip ir kam?

Kaip? „Svarbiausia, būti kūrybingam“, – sako Summer Noble, Kilauea CrossFit (Havajuose) trenerė, kalbėdama apie vyresniųjų treniravimą. Treniruotės su vyresniais turi būti suplanuotos ir pristatytos iš anksto, įvertinus narių fizinę būklę, galimybes, sveikatą bei ankstesnes veiklas. Pamačius CrossFit salę, galima manyti, jog pirma, ką turės padaryti atėjęs vyresnis naujokas, tai užlipti virve, atkelti savo kūno svorio štangą nuo žemės ar padaryti dviženklį skaičių prisitraukimų. Žinoma, tai toli gražu nėra tiesa. Vietoj to, yra koncentruojamasi į nario koordinaciją, balansą, lankstumą (mobilumą), gebėjimą taisyklingai tūpti ar paimti daiktą nuo žemės. (beje, tai turėtų gebėti ne tik vyresnio amžiaus asmuo, bet absoliučiai kiekvienas, norintis ateityje išvengti traumų). Nariai nėra mokomi judesius atlikti „palengvintai“ („scale“), bet palaipsniui ir tikslingai progresuoti, pradedant nuo paprastų ir apjungti sudėtingesnius, tikslesnius pratimus. CrossFit treniruotės yra kompleksinės ir pritaikomos įvairaus parengtumo nariams, o pradėti judėti niekada nėra per vėlu. Galų gale, kiekvienas norime būti savarankiškais ir galėti kasdien savimi pasirūpinti. CrossFit treniruočių panaudojimo įvairovė realiame gyvenime didelė: nuo kelis kilogramus sveriančio kamuolio išstūmimo virš galvos, kuris atitinka situaciją, kuomet reikia pasiekti aukštai esantį daiktą, iki visiems žinomų „burpių“, kurie leis nepasimesti ir lengviau atsikelti suklupus. Jei eidamas per gatvę, vyresnio amžiaus žmogus pamatys artėjantį automobilį, svarbu žinoti, jog šis gebės greitai ir saugiai pereiti į kitą kelio pusę. Straipsnyje ši situacija lyginama su „WOD“ („Workout of the day“ t.y. „Dienos treniruote“), kurios metu nariai gali ugdyti savo fizinį parengtumą, judėjimo intensyvumą ar reakciją.

Nereikia bijoti pradėti judėti per vėlai. Baimę turi kelti nenorėjimas judėti visai. Treniruotės grupėje su profesionaliu treneriu privalumas yra tas, jog išvengiama netaisyklingų judesių, prisitaikoma prie kiekvieno individualių galimybių. Reguliaraus sporto dėka didėja energijos lygis, gerėja emocinė būklė, pasitikėjimas savimi, didėja mobilumas ir judesių amplitudė, raumenų tonusas ir jėga. O atėjus bendroms šeimos šventėms, bus lengviau pakelti anūkus, o gal net ir savo vaikus!

Kodėl Legendos?

Naująsias Amber CrossFit treniruotes pavadinome Legendų programa, nes būtent šios amžiaus grupės sportuojantys asmenys yra pavyzdys ir didžiausias įkvėpimas kiekvienam iš mūsų. Mes jaučiame teigiamą CrossFit treniruočių naudą ir ja norime pasidalinti su kuo daugiau žmonių, o ypač su tais, kurie patys nedrįsta ar negali sau to leisti.